Home Aktualitet “Zhduke...

“Zhduket” Covid-19 në Shqipëri? 12 raste të reja dhe 1 viktimë në 24 orë

21
0

Pandemia e Covid-19 vijon që të jetë me shifra drastikisht të ulta. Sipas Ministrisë së Shëndetësisë, betejën në 24 orët e fundit nuk e ka fituar vetëm një pacient i prekur nga virusi vdekjeprurës. “Me gjithë përpjekjet e stafit mjekësor betejën me Covid-19 nuk e ka fituar 1 qytetar nga Prrenjasi, 61-vjeç. Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale i shpreh ngushëllimet familjes”.

Po në 24 orët e fundit janë kryer 2,170 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë 12 qytetarë. “Rastet pozitive të konfirmuara janë identifikuar në këto bashki: 5 raste në Tiranë, 3 raste në Berat, 1 rast në Shkodër, Vau Dejës, Elbasan, Sarandë”. Lajmi i mirë është se në 24 orët e fundit janë shëruar 93 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve në 129,308 që nga fillimi i epidemisë. Aktualisht në spitalet Covid po trajtohen 42 pacientë, nga të cilët 7 pacientë janë në terapi intensive.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, u drejtohet qytetarëve të mos neglizhojnë asnjë shenjë të sëmundjes dhe të kontaktojnë për çdo dyshim me mjekun e familjes, për të kryer testimin si dhe për ndjekjen dhe trajtimin ambulator në banesë. Telefononi në numri 127 të Urgjencës Kombëtare për çdo emergjencë apo referim në spital.

Statistika (30 Maj 2021)

Raste të reja ditore 12
Të shëruar në 24 orë 93
Të shtruar në spitale 42
Humbje jete në 24 orë 1
Testime ditore 2,170
Testime totale 717,696
Raste pozitive 132,309
Raste të shëruara 129,308
Raste aktive 551
Humbje jete 2,450

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 237
Korçë 75
Shkodër 67
Vlorë 31
Elbasan 29
Berat 37
Lezhë 25
Gjirokastër 16
Fier 7
Kukës 9
Durrës 14
Dibër 4

Lajmet Kryesore

Të përzgjedhura

Më shumë nga Kryesore

Me shume nga Kryesore

Lajmet e Fundit

Te Fundit