Home ShowBiz Vuan nga një ...

Vuan nga një sindromë e veçantë dhe ka mbi 40 milionë ndjekës

80
0

Ka shumë gjëra të jashtëzakonshme në lidhje me artisten Billie Eilish.

Këngëtarja dhe autorja e këngëve të talentuara është vetëm 17 vjeçe, por ajo tashmë ka edhe rifillimin e një veteraneje muzikore me përvojë.

Debutimi i saj muzikor në vitin 2017 me këngën “Don’t Smile” arriti ta rendiste atë të 20-tën në top listën kryesore të ShBA-së dhe në mbarë botën. Në vitin 2019, albumi i saj i parë debutues u rendit i pari në Top 20″ në Billboard, duke i dhënë një sukses të jashtëzakonshëm një artisteje, e cila akoma nuk i ka mbushur 18 vjet.

Billie Eilish (Foto: Rich Fury/Getty Images/Guliver)

Ajo përfundimisht ka gjetur zhanrin që i përshtatet, e që është të kënduarit në rrymat e zbehta që lidhin hendekun midis indit eterik elektronik dhe popit të errët alternativ.

Billie Eilish është adoleshentja e parë, e ndjekur nga mbi 41 milionë ndjekës në rrjetin social Instagram.

Me vargje angulloreshe, introspektive që nuk guxojnë të largohen nga çështjet e shëndetit mendor, ajo u përpoq me një audiencë të përkushtuar gjatë viteve të saj të përparimit në fund të viteve 2010, kur ajo ishte vetëm një adoleshente.

Nëse suksesin e saj dhe këngët hit i lëmë mënjanë, për Billie Eilish kemi shumë çfarë të flasim pasi ajo ka jetuar një jetë interesante dhe ka një personalitet dhe histori të veçantë.

Më poshtë janë disa  fakte interesante për këngëtaren që ka obsesionuar botën:

Billie Eilish (Foto: Frazer Harrison/Getty Images/Guliver)

Arritjet e saj muzikore nuk janë vetëm mahnitëse, ato janë të pashembullt

Rinia e Eilish merr vëmendje të madhe. Ndërsa rinisja e saj muzikore është mbresëlënëse për këdo të çdo moshe, është diçka krejtësisht e re: ajo është artistja e parë dhe akoma e vetmja, e lindur në këtë shekull që ka një hit që u rendit në numrin 1 në tabelën amerikane Billboard.

Ajo vjen nga një familje e njohur në industrinë e argëtimit

Eilish është vajza e Maggie Baird dhe Patrick O’Connell, të cilët të dy janë emra të njohur në industri në Bregun Perëndimor. Vëllai i saj dhe bashkëpunëtori i saj i shpeshtë, Finneas O’Connell, është muzikant gjithashtu.

Billie Eilish (Foto: Scott Dudelson/Getty Images/Guliver)

Ajo mori famë nga platforma Soundcloud

Ndërsa jemi në temën e këngës “Ocean Eyes”, ajo së pari tërhoqi vëmendjen e industrisë së muzikës pasi e publikoi këtë këngë në SoundCloud në vitin 2016. Edhe pse është e popullarizuar në mesin e artistëve të rinj, është e rrallë që një këngëtar pop të fillojë të bëjë muzikë në atë platformë.

Një fakt tjetër i mahnitshëm është mosha e saj

Padyshim, Eilish është e vetmja këngëtare e lindur në vitet 2000 që ka një hit të renditur në vendin e parë në Billboard. Por po aq mbresëlënëse, është fakti se ajo është gjithashtu femra më e re që ka një album të renditur në vendin e parë në Mbretërinë e Bashkuar.

Billie Eilish (Foto: Emma McIntyre/Getty Images/Guliver)

Faktet e mahnitshme nuk kanë të bëjnë vetëm me moshën e saj

Karriera e jashtëzakonshme e Billie Eilish tejkalon moshën dhe gjininë e saj, por ajo mban rekorde për shkak të të dyjave. Kur albumi i saj debutues me gjatësi të plotë “When We Fall Asleep, Where Do We Go?”, u publikua në janar të vitit 2019, secila këngë e xhiruar ishte pjesë e listës Top 100 të Billboard. Kjo i dha asaj gjithsej 14 këngë në tabelë, rekordi i parë që një artiste femër ka shënuar ndonjëherë.

Ashtu si shumica e muzikantëve trillues, ndikimet e saj janë tepër të larmishme

Eilish u rrit duke dëgjuar muzikë po aq të larmishme sa: Beatles, Green Day, Avril Lavigne dhe Justin Bieber. Frymëzimi i saj më i madh, thotë ajo, është hip hopi, duke cituar artistin Gambino si personi që pati më së shumti ndikim në shijen e saj muzikore.

Billie Eilish (Foto: Rich Fury/Getty Images/Guliver)

Nga filmat horror erdhi inspirimi për kopertinën e albumit

Kopertina e albumit të saj është e frymëzuar nga përmbajtja e albumit (tmerret e natës, ëndërrimi i kthjellët, etj.) Dhe nga interesimi i Eilish për filmat horror. Filmi australian horror psikologjik “Babadook” i vitit 2004 ishte një ndikim specifik.

Muzika e saj është aq e gjerë sa kritikët në thelb e kanë quajtur gjithçka

Disa muzikantë kanë një pikë të vetme referimi (Greta van Fleet me Zeppelin, për shembull). Të tjerët i përziejnë mirë zhanret, por Eilish duket se e ka goditur një pikë aq të ëmbël krijuese sa muzika e saj i kundërvihet kategorizimit. Është përshkruar si indie elektronike, EDM, dance-pop, synth-pop, R&B, jazz, pop, avant-pop, art pop, dhe më shumë.

Billie Eilish (Foto: Isaac Brekken/Getty Images/Guliver)

Ajo vuan nga një sindromë e veçantë

Këngëtarja 16-vjeçare ka treguar kohë më parë përmes një postimi në Instagram se ajo vuan nga Sinroma Tourette, që është një çrregullim neurologjik të ketë inde fizike ose verbale të pavullnetshme. Në rastin e Eilishit, ajo tregon tika fizike, jo verbale.

“Unë kurrë nuk e kam përmendur [Sindromën time Tourette] në internet sepse askush nuk mendon se jam e prekur”, shkroi Eilish në InstaStory. “Si dhe fakti që unë kurrë nuk kam dashur që njerëzit të mendojnë për xhunga sa herë që mendojnë për mua”, ka shkruar më tej ajo.

Billie Eilish (Foto: Frazer Harrison/Getty Images/Guliver)

Por çfarë është Sindroma Tourette

Sindroma Tourette (TS ose thjesht Tourette’s) është një çrregullim i zakonshëm neuro-zhvillimor me fillimin në fëmijëri, i karakterizuar nga tika të shumta motorike dhe të paktën një tik vokal (fonik). Këto teknika dylli dhe të zbehta, mund të shtypen përkohësisht, dhe zakonisht paraprijnë nga një nxitje ose ndjesi e padëshiruar në muskujt e prekur. Disa nga tikat e zakonshme janë fryrja e syve, kollitja, pastrimi i fytit, nuhatjet dhe lëvizjet e fytyrës. Tourette nuk ndikon negativisht në inteligjencën ose jetëgjatësinë.

Tourette është përkufizuar si pjesë e një spektri të çrregullimeve tik, e cila përfshin tika të përkohshme, kalimtare dhe të vazhdueshme (kronike). Tiket janë shpesh pa u vënë re nga vëzhguesit rastësor. Ndërsa shkaku i saktë është i panjohur, besohet se përfshin një kombinim të faktorëve gjenetikë dhe mjedisorë. Nuk ka teste specifike për diagnostikimin e Tourette; jo gjithmonë identifikohet saktë sepse shumica e rasteve janë të buta dhe ashpërsia e tikave zvogëlohet për shumicën e fëmijëve pasi kalojnë adoleshencën. Ekstremi Tourette në moshën e rritur, edhe pse i sensibilizuar në media, është një gjë e rrallë.

Lajmet Kryesore

Të përzgjedhura

Më shumë nga Showbizi

Më shumë nga Showbiz

Lajmet e Fundit

Te Fundit