Home Aktualitet U kërcënua me...

U kërcënua me jetë, Agron Tufa kërkon azil politik në Zvicër

74
0

Drejtori ekzekutiv i Institutit për Studimin e Krimeve dhe pasojave të Komunizmit në Shqipëri (ISKPK) Agron Tufa, ka kërkuar azil politik në Zvicër.

Kjo lëvizje, vjen pas kërcënimeve me jetë ndaj tij dhe familjarëve.

Sipas gazetës “Minerva”, Tufa ka kërkuar zyrtarisht strehim politik ne shtetin e Zvicrës dhe aktualisht ndodhet familjarisht i strehuar, në një nga qendrat për azilantë politikë.

Tufa mësohet se ka dhënë dorëheqjen si drejtor i ISKPK, me anë të një letre dërguar nga Zvicra ndaj kryetarit të Bordit Drejtues të ISKPK, Uran Butka.

Kujtojmë se prej kohësh Agrn Tufa ka është bërë pre e sulmeve nga zyrtarë të lartë të shtetit.

Këto kërcënime, Tufa i ka publikuar edhe në media.

Lajmet Kryesore

Të përzgjedhura

Më shumë nga Aktualiteti

Më shumë nga Aktualiteti

Lajmet e Fundit

Te Fundit