Home Uncategorized Të hysh dhe t...

Të hysh dhe të mos dalësh më/ Fotot e shtëpisë së këtij miliarderi të lënë pa frymë

59
0

E ashtuquajtura “Xanadu 2.0” është një vilë gjigande në pronësi të Bill Gates që ndodhet pranë liqenit Uashington në qytetin me po të njëjtin emër.

Me një sipërfaqe prej 61 mijë metra/katrorë, vila dallohet për dizajnin dhe teknologjinë e inkorporuar në të. Quhet “Xanadu 2.0” në bazë të vilës së personazhit kryesor në filmin Citizen Kane. U deshën 7 vite për të ndërtuar këtë vilë me 63.2 mln dollarë.

Shtëpia u dizajnua nga arkitekti i njohur Bohlin Cyvinski. Ka një librari shumë të madhe, sa pesë faqe të murit, përfshi dhe tavanin. Shtëpia është e pajisur me pashinë në të cilën ka një sistem muzikor nënujor. Nuk mungon as palestra 230 metra katrorë.

/BW

Lajmet Kryesore

Të përzgjedhura

Lajmet e Fundit

Te Fundit