Home POLITIKE Rama bisedon ...

Rama bisedon dhe konsultohet me Fugën në Itali për hallin e tërmetit

437
0

Kryeministri Edi Rama ndodhet në Itali ku do të flasë në emisionin e gazetarit Bruno Vespa “Porta a Porta” për situatën nga tërmeti që po kalon Shqipëria, në përpjekje edhe për të siguruar më shumë kontribute për vendin.

Para se të shkojë në emision, Rama ka ndaluar në një bar italian ku ka konsumuar një kafe me këshilltarin e tij për mediat Endri Fuga.

Fuga njihet si dora e djathtë e kryeministrit, ndërkohë që disa e kanë tradhtuar Ramën, ky i ka qëndruar besnik.

Rama shihet teksa hyn në bar pas një telefonate dhe bisedon me Fugën për ndihmën prej 15 mln eurosh të dhënë nga Komisioni Europian. “15 milionëshi i parë është me një fond që e kanë nxjerrë me urgjencë nga portofoli i komisionierit që ka zëvendësuar Hahn. Ajo që është e rëndësishme, konfirmohet konferenca e donatorëve që do të bëjë që të jetë mundësia për të bërën jë kontribut përtej kontributit të BE-së. Ndërkohë që më thanë që më thanë që po punojnë dhe për kërkesën tonë që gjithë fondet IPA të Shqipërisë të mblidhen në një paketë. Kështu që e gjitha duket goxha mirë”, thotë Rama, ndërsa Fuga konfirmon: “Super” .
Më pas kreu i qeverisë porosit një kafe në italisht, por kamerieri i përgjigjet shqip.
Shihni bisedën e plotë.

“Pak përpara regjistrimit në “Porta a Porta”, në panelin e organizuar nga i mirënjohuri Bruno Vespa, për informimin dhe sensibilizimin e publikut italian mbi pasojat e fatkeqësisë natyrore të 26 nëntorit? Emisioni do të transmetohet sonte në … RAI UNO??”, shkruan kryeministri Rama, sipas bw.

 

Lajmet Kryesore

Të përzgjedhura

Më shumë nga Politika

Më shumë nga Politika

Lajmet e Fundit

Te Fundit