Home Bota ”Oscar&...

”Oscar”? Le t’i quajmë çmimet “Ana”

32
0

E emocionuar dukshëm por nuk e ka humbur sensin e humorit dhe ka bërë shaka në skenë. Lina Vertmuller, ka marrë cmimin Oskar për karrierën në los angelos në ceremoninë e Governors Award të akademisë. Për ta festuar në skenë, bashkë me të ishin Isabela Roselini dhe Sofia Loren. “Duhet të ndryshojmë emrin e kësaj statuje. Përse ta quajmë Oskar? Le ti japim një emër gruaje, ta quajmë Anna”,thotë Lina Vertmuller.

Një tjetër statujë nderi mori edhe regjisori amerikan David Lynch, i famshëm për filmat si Dune, ‘The Elephant Man’ dhe ‘Blue Velvet,’ bashkë me aktoren Geena Davis. Ceremonia e këtij viti ishte e fokusuar tek diversiteti. Ndaj dukshëm, producentet femra të hollivudit, shpalosën planet për barazi gjinore.

Ylli i Thelma dhe Louise, Geena Davis, që si aktore e ka një statujë oskar, u vlerësua në këtë ceremoni për punën e saj për nxjerrjen në dritë të mungesës së femrave në industrinë e filmit. Ajo ka themeluar një institut që mbledh të dhëna për barazinë gjinore. Vetë Davis i kërkoi prodhuesve të filmave të rishikojnë projektet e tyre në zhvillim dhe to kthejnë karakteret kryesore apo ata mbështetëse në femra.

Lajmet Kryesore

Të përzgjedhura

Më shumë nga Bota

Më shumë nga Bota

Lajmet e Fundit

Te Fundit