Home POLITIKE Moisu: Si e z...

Moisu: Si e zgjidha krizën e 2007 me pica dhe çaj në Presidencë

75
0

“Për zgjidhjen e krizes politike nuk duhen drejtuar sytë nga ndërkombëtarët”. I këtij mendimi është ish­-Presidenti Alfred Moisiu, i cili kujton kohët kur krizën parazgjedhore të 2007-­ës e zgjidhi duke mbajtur të “burgosur” politikanët e kohës në Presidencë dhe ushqyqer me pica e çaj.

I pyetur për tendën para Kryeministrisë, ish­-kreu i shtetit vëren se duhet një “kryeplak” për të disiplinuar politikbërësit konfliktualë shqiptarë, dhe këtë njeri nuk duhet ta kërkojmë nga ndërkombëtarët.

Ndërsa nga presidenca kanë ardhur sinjale se e kaluara e 4 ministrave të rinj do të verifikohet nga SHISH dhe intitucione të tjera të inteligjencës, me kërkesë të Bujar Nishanit, Moisiu kujton se ka pasur raste kur kryeministrave u është ankuar për kandidaturat e sjella.

Pavarsisht se janë bërë publike zëvendësimet, zyrtarisht nuk ka pasur vendime shkarkimi apo emërimi nga ana e Kryeministrit për anëtarët e kabinetit të tij qeverisës.

[youtube url=”https://www.youtube.com/watch?v=4TzlXLtfQHM&feature=em-uploademail” width=”560″ height=”315″]

Lajmet Kryesore

Të përzgjedhura

Më shumë nga Politika

Më shumë nga Politika

Lajmet e Fundit

Te Fundit