Home Bota Mbrojtja usht...

Mbrojtja ushtarake në Korenë e Jugut, Trump nis bisedimet. Kërkohet rritje e kostove

26
0

Presidenti i Sh.B.A. Donald Trump tha se bisedimet e ditës së sotme kanë filluar me qëllim që Koreja e Jugut të paguajë më shumë për koston e mirëmbajtjes së trupave amerikane në rajon. Kjo, për t’u mbrojtur nga çdo kërcënim nga Koreja e Veriut.

“Bisedimet kanë filluar të rrisin më tej pagesat për Shtetet e Bashkuara. Koreja e Jugut është një komb shumë i pasur që tani ndjen një detyrim të kontribuojë në mbrojtjen ushtarake të siguruar nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës” -tha presidenti republikan në Twitter.

Shtëpia e Kaltër presidenciale e Koresë së Jugut nuk iu përgjigj menjëherë kërkesës për koment për bisedimet. Trump ka përsëritur vazhdimisht se Seul duhet të mbajë më shumë barrën për mbajtjen e rreth 28.500 trupave amerikane të stacionuar në Korenë e Jugut, ku Shtetet e Bashkuara kanë pasur një prani ushtarake që nga Lufta Koreane 1950-53.

Zyrtarët koreanë dhe amerikanë të Jugut nënshkruan një marrëveshje në shkurt nën të cilën Seul do të rrisë kontributin e tij vetëm nën 1,04 trilionë fituar gati 927 milion dollarë, një rritje prej rreth 70.3 milion dollarë. Marrëveshja e përkohshme do të skadonte në një vit.

SCAN

Lajmet Kryesore

Të përzgjedhura

Më shumë nga Bota

Më shumë nga Bota

Lajmet e Fundit

Te Fundit