Home Bota Kryebashkiaku...

Kryebashkiaku i Londrës: Të anulohet vizita e Trump në Britani

4
0

Kryetari i Bashkisë së Londrës Sadiq Khan ka kërkuar që Britania e Madhe të anulojë vizitën e planifikuar të Presidentit amerikan Donald Trump.

Ky reagim i tij vjen pas kritikave që i bëri Presidenti Trump në lidhje me sulmin terrorist që ndodhi në Londër.

“Nuk mendoj se duhet të shtrojmë tapetin e kuq për Presidentin e SHBA kur politikat e tij shkojnë në drejtim të kundërt të gjërave që ne mbrojmë. Ka shumë gjëra për të cilat Donald Trump është i gabuar”, tha Khan për televizionin britanik “Channel 4 News”.

Shkak i tensioneve mes Trump dhe kryebashkiakut të Londrës është bërë pikërisht një deklaratë e këtij të fundit pas sulmit terrorist. Deklarata e Khan “nuk ka asnjë arsye për t’u alarmuar” është gjetur e pavend dhe është kritikuar nga Presidenti Trump.

Në mbështetje të Trumpit ka dalë ministri i Jashtëm Britanik, Borsi Johnson, i cili këmbënguli se vizita e Presidentit amerikan në Britani do të zhvillohet dhe se ai është i mirëseardhur pavarësisht kritikave ndaj Khan.

Johnson tha se nuk kishte “asnjë arsye” për të kthyer mbrapsht kërkesën për vizitë të Trumpit.

Lajmet Kryesore

Të përzgjedhura

Më shumë nga Bota

Më shumë nga Bota

Lajmet e Fundit

Te Fundit