Home Uncategorized Kjo është ban...

Kjo është banda më e rrezikshme në botë

145
0

MS-13 ose Mara Salvatrucha quhet banda ndërkombëtare kriminale që funksionon në Shtetet e Bashkuara, Kanada dhe disa shtete të tjera rreth botës.

Banda u krijua në fillim vetëm në Los Anxhelos, por më pas u përhap në të gjithë Amerikën e Veriut.

Kjo është një nga bandat më të mëdha me mbi 6 mijë anëtarë në Amerikë, por funksion në 61 shtete dhe në të gjithë Kolumbinë,” – ka thënë Carmen Ortiz, prokurorja e Massachusetts në Shtetet e Bashkuara.

Banda merret me krime të ndryshme duke përfshirë trafikim droge, vrasje, përdhunime dhe prostitucion. Mendohet se 30 mijë anëtarë funksionojnë në El Salvador, Meksikë, Honduras dhe Guatemala. Në 2004, FBI krijoi një forcë kombëtare që synonte të ndalonte zhvillimin e kësaj bande.

Lajmet Kryesore

Të përzgjedhura

Lajmet e Fundit

Te Fundit