Home KRYESORE ISIS merr në ...

ISIS merr në kontroll kampin Al-HOl, vendi ku gjendet Alvini dhe shqiptarë të tjerë

734
0

ISIS ka marrë nën kontroll kampin Al-HOl, vendi ku gjendet Alvini dhe shqiptarë të tjerë.

ISIS ka shfrytëzuar kaosin e pushtimit të Turqisë në Siri për të kapur kontrollin e kampit ku po mbahen dhjetëra mijëra gra dhe fëmijë të luftëtarëve xhihadistë.

Forcat kurde që po ruanin kampin al-Hol janë shpërqendruar nga ofensiva turke dhe qindra roje janë tërhequr.

Rojet e mbetura janë sulmuar dhe kishin derdhur benzinë mbi to, ndërsa trupi i një fëmije 10-vjeçar u gjet në një çantë shpine, rojet i thanë një gazetari të Times që vizitoi kampin.

Për më tepër, frika për një ndarje të ISIS u përfshi dje kur një zyrtar i lartë amerikan tha që më shumë se 100 xhihadistë kishin shpëtuar tashmë në Siri shkruan TCH.

Një administratore e al-Hol, Aylul Rizgar, tha se ajo kishte frikë, pasi ISIS “do t’i priste kokën dhe do ta vendosë atë në një shufër’ nëse terroristët rigjenin iniciativën në Siri.

Ndërsa të burgosurit dëgjuan për pushtimin turk, ata filluan të sulmojnë rojet dhe të hedhin gurë në patrulla të sigurisë.

Në një moment Rizgar u sulmua nga një grua dhe dy vajzat e saj – njëra prej të cilave e kafshoi në krah përpara se vajza tjetër të derdhi një kanaçe karburanti mbi të.

Anëtarët femra të ISIS në kamp kanë kthyer gjithashtu një nga tendat e tyre në një gjykatë që administron interpretimin e ashpër të ligjit të islamit të këtij grupi.

Lajmet Kryesore

Të përzgjedhura

Më shumë nga Kryesore

Me shume nga Kryesore

Lajmet e Fundit

Te Fundit