Home Bota Europa në rre...

Europa në rrezik të mbërthimit, liderët e fortë të BE-së vendosin për…

47
0

Franca, Gjermania, Italia dhe Spanja kanë mbështetur idenë e një multi-shpejtësie të Europës, pasi blloku prej 28-vendesh po përgatitet për të shënuar 60 vjetorin e Traktatit të saj themelues.

“Uniteti nuk do të thotë uniformitet”,-tha presidenti francez, Francois Hollande kur priti udhëheqësit e tjerë në Pallatin e Versajës.

Komisioni i BE-së e pranon se me këtë projekt nuk duhet të përfshijë të gjithë anëtarët e BE-së. Udhëheqësit e BE-së janë duke u fokusuar në një strategji premtuese edhe më të thellë bashkëpunimi, por edhe mbi mundësinë e bashkimit të projekteve të përbashkëta të shteteve anëtare, në një kohë që i përshtaten atyre.

Pas Brexit çfarë ndodh tjetër?

Në disa aspekte të BE-së, ajo tashmë duhet të jetë një organizatë multi-shpejtësie. Jo të gjithë anëtarët janë në zonën kufitare pa Shengen, e ku vetëm 19 nga 28 shtete pjesë e BE-së përdorin monedhën euro.

“Italia do një BE më të integruar, por ajo që mund të lejojnë nivele të ndryshme të integrimit”, ka thënë kryeministri italian Paolo Gentiloni. Bisedimet e samitit të BE-së në Bruksel të premten do të përqëndrohet në atë se si BE-ja do të shkojë përpara, sidomos pas periudhës post-Brexit. Europa është mes tensioneve të aderuar nga emigrantët, globalizimi dhe se si ajo do të duhet të punojë për të ringjallur ekonomitë e sëmurë të eurozonës.

Parlajmërimi i Merkel

Versaja mbetet një vend simbolik ku mund të zhvillohen bisedime të tilla, në pallatin në të cilin u hartua paqja në Europë pas Luftës së Parë Botërore.

Kancelarja gjermane Angela Merkel tha se “ne duhet të kemi guximin për disa vende për të shkuar përpara në qoftë se jo të gjithë do të marrin pjesë. Një Europë e ndryshme të shpejta është e nevojshme, përndryshe ne do ta pësojmë. Nëse Europa mbërthehet, ne nuk zhvillohemi më tej, atëherë kjo punë e paqes mund të jetë në rrezik më shpejt se dikush mund të mendoj”,-tha ajo.

Polonia është në mesin e vendeve anëtare të BE të cilat e shohin zhvillimin e multi-shpejtësi me dyshim. Që nga fundi i komunizmit, vendi ka qenë i zënë në hapin ekonomik. Dhe si përfitues neto nga buxheti i BE-së, ata kanë frikë duke u lënë pas nga partnerët e tyre të fortë europian.

Përshtati: Redjon Shtylla/Koha Jonë

Lajmet Kryesore

Të përzgjedhura

Më shumë nga Bota

Më shumë nga Bota

Lajmet e Fundit

Te Fundit