Home Uncategorized Egjipt &#8211...

Egjipt – Zbulohen statujat 3.300 vjeçare

47
0

Në pjesën lindore të kryeqytetit të Egjiptit, Kajro, janë zbuluar dy statuja të mbretërve të lashtë egjiptian ku njëra nga statujat supozohet se i përket Ramses II, raporton Anadolu Agency.

Ministri egjiptian i Monumenteve Historike Halid Anani, në një deklaratë me shkrim tha se arkeologët egjiptianë dhe gjermanë të cilët kryejnë gërmime në rajonin Ajn esh-Shems që ndodhet në ish-qytetin Evn në lindje të Kajros, pranë tempullit Ramses II kanë gjetur dy statuja mbretërore që i përkasin familjes 19 që kanë drejtuar Egjiptin e lashtë (1292-1190 p.e.s).

Lajmet Kryesore

Të përzgjedhura

Lajmet e Fundit

Te Fundit