Home Sporti E bujshme/ Le...

E bujshme/ Lewandowski shënoi 41 gola, por lojtari i sezonit në Bundesligë shpallet dikush tjetër

4
0

Robert Lewandowski nuk është lojtari më i mirë i sezonit në Bundesligë. Ky vlerësim u mor nga Erling Haaland me 27 gola në 28 ndeshje.

Lewandowski fitoi titullin e kampionatit me Bayern Munich dhe theu rekordin e Gerd Muller për numrin e golave të shënuar në një sezon, e cila mbahej që prej vitit 1971/72. Por 41 golat në 29 ndeshje nuk mjaftuan.

“I nderuar të vlerësohem me titullin “Lojtar i Sezonit” në Bundesliga. Një arritje jo vetëm për mua, por për gjithë familjen e Borussia Dortmund. Ne e fituam këtë titull së bashku”, shkruan në Twitter norvegjezi.

Haaland mori 50% të votave duke marrë çmimin nga Lewandowski, i cili e fitoi atë në sezonin 2019/20.

 

Lajmet Kryesore

Të përzgjedhura

Më shumë nga Sporti

Me shumë nga Sport

Lajmet e Fundit

Te Fundit