Home POLITIKE Berisha: Stud...

Berisha: Studentë, protestoni për të ardhmen tuaj!

28
0

Në një status në facebook Berisha ka thënë se universitetet janë kthyer në një mollë të ndaluar për të varfërit.

“Te dashur miq, prej disa ditësh studentët po protestojnë:
– Kundër rritjes së tarifave universitare që nominalisht janë më të larta se në 96% të vendeve, kurse realisht janë 2-5 herë më të larta se në të gjitha vendet e Europës
– Kundër shndërrimit të masterit në privilegj për pakicën dhe ndëshkuar shumicën e studentëve tanë, duke përmbysur kështu sistemin europian të Bolonjës
– Kundër antirefomës për kalimin mbi supet e familjeve shqiptare të të gjithë faturës së shkollimit të femijëve të tyre me sistemin e kreditimit duke i zhytur në borxhe gjithë jetën
– Kundër shndërrimit të universiteteve në mollë të ndaluar për të varfërit e vendit”,
shkruan ish-kryeministri në rrjetin social facebook.

Gjithashtu ai i ka ftuar studentët të protestojnë për të ardhmen e tyre, pasi protesta është rruga e vetme për të qëndruar ndaj padrejtësive

Lajmet Kryesore

Të përzgjedhura

Më shumë nga Politika

Më shumë nga Politika

Lajmet e Fundit

Te Fundit