Home ShendetI 4 mënyra si q...

4 mënyra si qiqrat ndihmojnë në humbjen e peshës

86
0

Qiqrat, kjo bishtajore e shijshme kanë disa elemente që i bëjnë ato një zgjedhje shumë të mirë për dikë që dëshiron të humbasë kilet e tepërta. Më poshtë albeu.com do ju tregojë 4 mënyra sesi qiqrat ndihmojnë në humbjen e peshës.

Është e pasur me fibra

Një racion me qiqra përmban 10 gr fibra që ndihmojnë në rregullimin e sheqerit në gjak, dhe, si pasojë, urinën. Fibra e tretshme që përmban, kontribuon në shëndetin e florës së zorrëve. Ekzistojnë të dhëna se lidhjet midis florës së zorrëve dhe mirëmbajtjes së peshës, si dhe një gjasë të zvogëluar të urisë ose dhjamit në bark.

Është e pasur me proteina

Ngrënia e sasisë së duhur të proteinave kontribuon shumë në humbjen e dëshiruar të peshës. Na ndihmon të mos jemi aq të uritur dhe rregullon hormonet që na bëjnë të ndihemi të ngopur. Ato gjithashtu ndihmojnë për të pasur një metabolizëm që digjet siç duhet, por edhe për të ndërtuar masë muskulore, nëse ushtrohemi.

Është e pasur me amilozë

Amiloza është një niseshte rezistente, të cilës trupi i duhet më shumë kohë për ta tretur. Ndihmon gjithashtu në parandalimin e sheqerit në gjak.

Ata e bëjnë çdo vakt më të mbushur

Fibrat dhe proteinat që ato përmbajnë na mbushin stomakun dhe dëshirat dhe uria zgjasin pak më shumë për t’u shfaqur. Ndryshe nëse do të hanim një sallatë jeshile në të njëjtën sasi, e cila nuk do të na zgjaste mjaftueshëm.

Lajmet Kryesore

Të përzgjedhura

Më shumë nga Shendeti

Më shumë nga Shendeti

Lajmet e Fundit

Te Fundit