Home ShendetI 3 përfitime s...

3 përfitime shëndetësore që merrni nga çokollata e zezë

69
0

Edhe pse duket shumë mirë për të qenë e vërtetë, çokollata e zezë është e mirë për ju! Kur konsumohet në moderim, ky trajtim i shijshëm ka disa përfitime të fuqishme shëndetësore.

Mund të ndihmojë në parandalimin e sëmundjeve të zemrës
Ashtu si çaji, çokollata e zezë përmban flavonoide, të cilat janë përbërje që veprojnë si antioksidantë. Flavonoidët mbrojnë qelizat nga molekulat e dëmshme, të quajtura radikale të lira, që prodhohen kur trupi prish ushqimin ose ekspozohet ndaj rrezeve të diellit ose tymit. Radikalet e lira mund të shkaktojnë dëmtime të qelizave që çojnë në sëmundje të zemrës. Flavonoidët gjithashtu mund të ulin presionin e gjakut dhe të ulin kolesterolin LDL (d.m.th., kolesterolin e keq) deri në 10%.

Mund të përmirësojë disponimin tuaj
Çokollata e zezë stimulon prodhimin e endorfinave, kimikateve në tru që sjellin ndjenja kënaqësie. Ai gjithashtu përmban serotoninën kimike, e cila vepron si një anti-depresiv.

Mund të mbrojë lëkurën tuaj
Studiuesit gjermanë zbuluan se flavonoidet në çokollatën e zezë thithin dritën UV, ndihmojnë në mbrojtjen dhe rritjen e rrjedhjes së gjakut në lëkurë dhe përmirësojnë hidratimin dhe çehrën e lëkurës.

Lajmet Kryesore

Të përzgjedhura

Më shumë nga Shendeti

Më shumë nga Shendeti

Lajmet e Fundit

Te Fundit