Home Bota 2020-ta, viti...

2020-ta, viti më i ngrohtë në Evropë

8
0

Viti i kaluar ishte më i ngrohti i regjistruar ndonjëherë në Evropë, sipas një agjencie shkencore evropiane. Një raport i ri tregon se temperatura mesatare ishte 1.6 gradë Celcius më e lartë krahasuar me mesataret e regjistruara gjatë viteve në kontinent.

2020 ishte viti më i nxehtë që ka regjistruar ndonjëherë Evropa, sipas një raporti të ri.

Agjencia shkencore ‘Shërbimi i Kopernikut për Ndryshimet Klimatike’ raporton se viti 2020 ishte 1.6 gradë Celcius më i nxehtë se mesatarja e temperaturave të regjistruara në Evropë dhe të paktën 0.4 gradë Celcius më i nxehtë se pesë vitet me temperaturat më të larta të kontinentit evropian në histori.

Agjencia ka në arkivat e saj temperaturat e kontinentit të regjistruara që nga viti 1950. Por, sipas këtij institucioni, temeraturat e vitit 2020 janë krahasuar me të dhënat ekzistuese të mbedhura që nga viti 1850.

Raporti del ndërkohë që udhëheqësit botërorë diskutojnë planet për të luftuar ngrohjen globale në takimin e organizuar nga Shtetet e Bashkuara mbi ndryshimet klimatike. Përfundimet e këtij dokumenti janë një kujtesë e zymtë nga shkencëtarët mbi ritmet e përshpejtuara të ngrohjes së planetit dhe kërcënimin që përbëjnë temperaturat e larta për shumë aspekte të jetës në Tokë.

Studimi po ashtu zbuloi që edhe stinët më të freskëta, si vjeshta dhe dimri u karakterizuan nga temperaturat më të larta të regjistruara ndonjëherë.

Shkencëtarët e konsiderojnë si ‘veçanërisht të rëndësishme’ rritjen e temperaturave gjatë dimrit me mbi 3.4 gradë Celcius krahasuar me mesataren e periudhës 1981-2020 dhe 1.4 gradë më lart se mesatarja e dimrave më të ngrohtë deri vjet.

Stina e vjeshtës vjet në Evropë ishte po ashtu më e nxehta e regjistruar ndonjëherë në këtë kontinent. Megjithëse pati ditë me temperatura të larta rekord gjatë verës, si episodet e regjistruara në vendet skandinave apo në Francë, thuhet në raport, këto episode nuk ishin aq të gjata e të vazhdueshme sa vala e të ngrohtit gjatë vjeshtës.

Ndërkaq, zona e Arktikut përjetoi një ‘vit spetakolar’ shprehet një ndër shkencëtaret e agjencisë. Ajo sjell si shembull zjarret masive në pjesën e Siberisë që shtrihet brenda Rrethit Arktik, pjesërisht pasojë e valës së të nxehtit dhe e rreshjeve më të pakta të dëborës. Siberia Arktike theu gjithashtu rekordet me një rritje prej 4.3 gradë Celcius të temperaturës mesatare vjet, krahasuar me temperaturat mesatare të peridhës 1981-2020.

Sipas ‘Shërbimit të Kopernikut për Ndryshimet Klimatike’ në shkallë globale 2020 ishte një ndër tre vitet më të nxehta të regjistruara ndonjëherë, duke konfirmuar përfundimet e Organizatës Meteorologjike Botërore.

‘Shërbimi i Kopernikut për Ndryshimet Klimatike’ është një agjenci e Bashkimit Evropian që ofron informacion mbi ndryshimet klimatike në Evropë gjatë rrjedhës së viteve. /VOA

Lajmet Kryesore

Të përzgjedhura

Më shumë nga Bota

Më shumë nga Bota

Lajmet e Fundit

Te Fundit